Máte problém s délkou svých ran?

GOLF TIPS
Máte problém s délkou svých ran?

Už vás nebaví, že jste vždy ve flightu nejkratší na drivu? Dnes vám prozradím, jak tuto skutečnost lze změnit bez sebemenšího úsilí. Stačí si vybrat správný golfový míč. Je dokázáno, že golfové míčky s větší kompresí létají dále. Rozdíl může být i více než deset metrů a to pro všechny kategorie hráčů od žen/mužů amatérů, až po profesionály. Proto příště, až budete kupovat golfové míčky, sáhněte po těch s nevětší kompresí a prodlužte svoje rány. Hodně dlouhých ran přeji.

Hra ve větru

GOLF TIPS
Hra ve větru

Máme tu zase podzim a s podzimem přichází častěji i větrné počasí. Mnoho hráčů s větrným počasím bojuje a špatně se s ním vyrovnává. Hru ve větru nemají rádi. Dnes vám poradím, jak se s tímto fenoménem vypořádat. Nejdůležitější věc při hře ve větru je přinutit se švihat plynule a uvolněně. Při hře po větru, podle jeho intenzity, vezměte hůl s loftem vyšším. Např. místo sedmičky, vezměte osmičku nebo devítku. Při hře proti větru, podle jeho intenzity, zase opačně. Místo sedmičky, šestku popř. pětku. V případě, že čelíte bočnímu větru, jde o výzvu ještě větší. Určete si bod na pravé nebo levé straně vašeho cíle, samozřejmě podle intenzity a směru větru. A poté zahrajte běžnou ránu. Nechte vítr vytvarovat vaši ránu a odnést míček k cíli. Nikdy se nesnažte s větrem bojovat.

Jak čistě zahrát míč železem.

GOLF TIPS
Jak čistě zahrát míč železem.

Máte problém čistě odehrát míč při odpalu železem? Dnešní tip je určen právě pro vás.

Kontrola vzdálenosti při čipování.

GOLF TIPS
Kontrola vzdálenosti při čipování.

Máte problém kontrovat vzdálenost při čipování?

Dlouhé paty

GOLF TIPS
Dlouhé paty

Máte problémy s dlouhými paty. Často končí trojpatem. Dnešní rada vám pomůže to změnit.

Poloha míče v bankru - jak na to?

GOLF TIPS
Poloha míče v bankru - jak na to?

Pokud je míček v písku hodně zabořený, jen trochu nebo leží pěkně, přistupujte k ráně stejně. Zaujměte postoj a švihněte. Jediná změna bude v pozici hlavy hole při založení. Pokud je míček hodně zabořený – zavřete hlavu hole (obrázek 1). Hůl tak může zajet hluboko do písku. V případě, že je míček je trochu zabořený – nechte hlavu hole kolmo na cíl (obrázek 2). Hůl zajede do písku méně. Při perfektní pozici míčku hlavu hole otevřete (obrázek 3). Hůl zajede do písku minimálně. Míček poletí vždy tam, kam písek, nedělejte si starosti s tím, kam míří hlava hole. Jediný váš úkol po úpravě pozice hlavy hole je kontaktovat nejdříve písek za míčkem a prošvihnout skrz míč.

Čip z rafu

GOLF TIPS
Čip z rafu

Určitě to znáte? Zahrajete ránu na green a míček skončí vedle greenu, v rafu. Nejste si jistí, zda vaší běžnou čipovací technikou bude kontakt s míčkem dost dobrý. Dnes vám poradím jak na to.
Použijte Sand wedge a zaujměte běžný čipovací postoj. O kousek ustupte a spusťte paže o trochu níže, podobně jako při ráně z bankru.
Založte hůl za míč, ale hůl neotvírejte, neboď tím přícházíte o část úderové plochy potřebné pro zasažení míče.
Začněte pohyb do nápřahu zápěstím a rychle zakokujte. Při odehrání míče nechte hůl prošvihnout pod míčkem, jako byste chtěli zahrát více do výšky než do dálky.
Následně si vychutnejte výsledek.

Nízký nebo vysoký pitch - víte jak na to?

GOLF TIPS
Nízký nebo vysoký pitch - víte jak na to?

Pokud před sebou nemáte překážky a praporek je dostatečně daleko od začátku greenu použijte nízký pitch.

Jak rychle zastavit míček na greenu?

GOLF TIPS
Jak rychle zastavit míček na greenu?

Každý se čas od času dostane na hřišti do situace, kdy potřebuje zastavit míček na greenu doslova na pětikoruně. Tady je tip, jak na to.

Máte ve svém bagu správný patr?

GOLF TIPS
Máte ve svém bagu správný patr?

Většina hráčů volí svůj patr především na základě vzhledu. Co dělat když jste na pochybách jaký patr zvolit? Nabízím vám jednoduchý způsob, kterým zjistíte, zdali je váš stávající patr pro vás ten nejlepší.
Udělejte si následující test!
Postavte dva míčky nad sebe před úderovou plochu vašeho patru. Je nutné, aby oba míčky byly ve stejné vzdálenosti od jamky, na kterou budete patovat. Pak zahrajte úder. Pokud míček umístěný blíže u špičky vašeho patru doputuje dále než druhý míček, mé doporučení zní, používejte patr vyvážený více do špičky. Je pro vás přirozené otevírat a zavírat patr v průběhu úderu.
V opačném případě, když se míček blíže u patky vašeho patru odkutálí dále než ten u špičky (nebo se oba míče odkutálí stejně daleko) doporučuji vám používat patr vyvážený do středu. Je pro vás přirozené minimálně nebo vůbec neotevírat a zavírat patr v průběhu patu.

Jak najít ideální pozici míče pro perfektní kontakt při chipu

GOLF TIPS
Jak najít ideální pozici míče pro perfektní kontakt při chipu

Každý si klade otázku kam přesně umístit míček v postoji před zahráním přihrávky? Univerzální správná pozice pro všechny neexistuje. Díky mému tipu si však snadno najdete tu správnou právě pro vás.

JAK OKAMŽITĚ ZJISTIT TRAJEKTORII RÁNY

GOLF TIPS
JAK OKAMŽITĚ ZJISTIT TRAJEKTORII RÁNY

Už se vám stalo, že váš míček skončil v pozici odkud potřebujete vědět, jak rychle bude vaše budoucí rána stoupat, aby nebyla sražena třeba stromem nebo jinou nástrahou. Pro tento případ vám nabízím následující typ.

Napadlo vás někdy, jak zásadní roli hraje tvar patru při míření?

GOLF TIPS
Napadlo vás někdy, jak zásadní roli hraje tvar patru při míření?

Kdykoli vstoupíte do Pro-shopu, tak vás ohromí veliké množství různých tvarů hlav patrů. Možná si i pomyslíte, že je tolik tvarů, kolik je golfistů na světě. Pokud se však podíváte na tvar hlavy patru s ohledem, jakým ovlivňuje míření, nabídka se rapidně zredukuje. Na jedné straně jsou zde patry, jejichž zadní hrana je kulatá (např. patry Odyssey 2-Ball) a na druhé straně patry, jejichž zadní hrana je rovná (např. patry Ping Anser). Ostatní patry jsou rozdílné jen do té míry, jak moc se blíží k jednomu či druhému typu. Tvar zadní hrany je tedy zaoblený nebo rovný. Tato skutečnost v sobě ukrývá tajemství míření.

Hodí se vaše patovací technika k vašemu patru?

GOLF TIPS
Hodí se vaše patovací technika k vašemu patru?

Základem dobrého patování je dobré patovací tempo. Není však jedinou důležitou věcí. Golfoví trenéři se dodnes neschodnou, zda je lepší provádět patovací úder kyvadlovým způsobem (pendulum stroke) nebo po oblouku (arc stroke). Kyvadlový způsob úderu znamená držet úderovou plochu patru kolmo k cíli po celou dobu úderu. Při úderu po oblouku se úderová ploch otevírá vůči cíli a pohybuje se po oblouku dovnitř. Následně se vrací do polohy kolmo vůči cíli v momentě impaktu. Po impaktu se úderová plocha zavírá  a pohybuje se opět dovnitř. Teorie doporučuje: Použivejte úder po oblouku pokud je váš postoj hodně vzpřímený nebo pokud patujete na rychlých greenech. Pokud jste při patování hodně předkloněni nebo patujete na pomalých greenech použijte kyvadlový úder.

GOLFOVÉ MÝTY VE VÝUCE

GOLF TIPS
GOLFOVÉ MÝTY VE VÝUCE

Traduje se, že obvykle stačí jediná univerzální rada, která Vám pomůže zásadním způsobem zlepšit herní výkonnost a stát se úspěšným golfistou? Existuje celá řada golfových trenérů a hráčů, kteří prohlašují, že ji znají a mají.

GOLFOVÉ MÝTY VE VÝUCE  – “OTOČTE SE”

GOLF TIPS
GOLFOVÉ MÝTY VE VÝUCE – “OTOČTE SE”

Je jasné, že mnoho profesionálních trenérů si nedovede přestavit výuku bez použití termínu “otočte se.” Při použití tohoto termínu “otočte se” se žáci přirozeně neposunou nad pravou nohu a nestočí tělo do správné pozice, která generuje energii. Místo toho kroutí svá těla do tzv. reverse pivot pozice (páteř se nakloní do směru odpalu).
Proto doporučuji používat slovní spojení “stočit se”.Pokud by člověk používal jenom jednu nohu pak by informace “otočit se” fungovala dobře, ale při golfu stojíme na obou nohou. Problém s používáním termínu “otočte se” je způsoben záměnou slov “turn” (otočit se) a slova “coil” (stočit se).

GOLFOVÉ MÝTY VE VÝUCE – “držte hlavu za míčem”

GOLF TIPS
GOLFOVÉ MÝTY VE VÝUCE – “držte hlavu za míčem”

Mnohokrát jsem zaslechl nejednoho profesionálního trenéra upozorňovat svého svěřence “držte hlavu za míčem”, když hrajete skrz. Tato informace funguje “výborně”. Okamžitá reakce je odklon těla směrem od cíle a topnuté míčky. Pokud se svěřenec řídí touto radou, je mu znemožněno používat velké svaly trupu a nohou při průchodu skrz míč. Nevyhnutelným výsledkem jsou rány pod míč a nahoru (tzv. pomáhání míčku do vzduchu) namísto dolů a skrz míč (vytvoření komprese a akcelerace).
 
GOLFOVÉ MÝTY VE VÝUCE – “držte napnutou levou paži”

GOLF TIPS
GOLFOVÉ MÝTY VE VÝUCE – “držte napnutou levou paži”

Často se setkávám s amatérskými hráči, kteří od svého profesionálního učitele dostali v průběhu lekce následující informaci “držte napnutou levou paži” Tento, mnoha profesionály, velmi používaný termín vyvolává u hráče okamžitou strnulost a tím ho připravuje o energii a přesnost. Při švihu je uvolnění paží absolutní nutnost. Pokoušet se “držet napnutou levou paži” vede k odpojení paží od těla v průběhu nápřahu a tím k desynchronizaci celého pohybu.

GOLFOVÉ MÝTY VE VÝUCE – “držte hlavu dole”

GOLF TIPS
GOLFOVÉ MÝTY VE VÝUCE – “držte hlavu dole”

 Při golfové výuce se používá celá řada zavádějících (nepravdivých) termínů. Můj nejoblíbenější je „držte hlavu dole“. Je pravdou, že je také jeden z nejvíce devastujících golfový švih. Pokud se golfista snaží „držet hlavu dole“ automaticky se při nápřahu dostává do tzv. reverse pivot pozice (páteř se nakloní do směru odpalu) a při prošvihu zabrání tělu pokračovat v rotaci a dokončit švih. Je proto nezbytné, aby se hlava v průběhu švihu pohybovala v souladu s páteří. Pokoušet se „držet hlavu dole“ naruší Váš přirozený rytmus a zredukuje energii předávanou míči při odpalu.

ŠVIHOVÁ VÁHA HOLE

GOLF TIPS
ŠVIHOVÁ VÁHA HOLE

Stalo se vám, že u některých holí máte při prošvihnutí pocit, že hlava hole je těžší a u některých holí dokonce hlavu hole téměř necítíte?
Na tento váš pocit má vliv švihová váha. Nesprávná švihová váha má vliv na konzistenci ran a částečně se podílí i na rychlejší únavě během kola a následně i na ztrátě koncentrace. S nesprávnou švihovou váhou je pro hráče obtížnější udržet si rytmus a tempo hry, které jsou přirozené jeho typu švihu.

PATOVÁNÍ: TEST NA OSOBNÍ PATOVACÍ TEMPO

GOLF TIPS
PATOVÁNÍ: TEST NA OSOBNÍ PATOVACÍ TEMPO

Tempo při patování úzce souvisí s Váším osobním životním rytmem. Jedním z klasických příkladů jak si uvědomit osobní rytmus je chůze. Každý z nás chodí jinak rychle a to platí i o patování. Pomocí chůze je snadné zjistit jak by měl vypadat Vaš osobní patovací rytmus. Spočítejte si počet kroků které uděláte na rovném povrchu za dobu 45 sekund. Toto opakujte alespoň 5 krát a získané hodnoty zprůměrujte. Výsledné číslo je tempo jakým provádíte většinu úkonů a to včetně patování. Pro vytvoření dokonalého patovacího rytmu použijte získanou hodnotu a nastavte si na ni metronome. Pak už jen zbývá na “Tik” udělat nápřah a na “Tak” udeřit míč. Zvykněte si na své přirozené tempo a patujte jako nikdy v životě.

TĚLESNÝ POTENCIÁL

GOLF TIPS
TĚLESNÝ POTENCIÁL

Už se vám někdy stalo, že vás váš trenér opakovaně upozorňoval na opakující se nesprávný pohyb ve vašem švihu. Říkal něco jako: „ opět vám v nápřahu tzv. ulétá ten pravý loket, kolikrát jsem vám to už říkal." Děláte, co můžete a neustále se vám požadovaný pohyb nedaří. Uvědomte si, že problém může být i jinde!

LZE ZMĚNIT TVAR RÁNY V MOMENTĚ IMPAKTU

GOLF TIPS
LZE ZMĚNIT TVAR RÁNY V MOMENTĚ IMPAKTU

rčitě jste již slyšeli od spoluhráčů jak v impaktu cítili, že jim rána poletí špatně a tak impakt na poslední chvilku upravili. Je to možné? Při plném švihu driverem je hlava hole v kontaktu s míčkem 1/2 milisekundy. Avšak 2/3 milisekundy trvá jen než šoková vlna vzniklá impaktem docestuje od hlavy hole skrz shaft až do rukou.

PARTNEŘI PRVNÍ ČESKÉ GOLFOVÉ AKADEMIE